Kauno miesto savivaldybės tarybos narė Loreta Kudarienė

June 15, 2005

Kaip įtraukti bendruomenę į miesto valdymą?

@ 20:58 |

Kaune norima įkurti našlaičių namus vaikų namų auklėtiniams (tiems, kuriems jau virš 18 metų, bet jie, kaip žinome, nepasiruošę savarankiškam gyvenimui). Buvo parinktos apleistos, savivaldybei priklausančios patalpos Aukštuosiuose Šančiuose (buvęs vaikų darželis). Sponsorius iš Italijos ponas Patterlini (jau daugelį metų jis finansuoja Kauno našlaičių atostogas italų šeimose) žada finansuoti to pastato rekonstrukciją ir remontą. Deja, to rajono bendruomenė surinko nemažai parašų, protestuodami prieš tokių namų kūrimą. Vakar buvome nuvykę į vietą išsiaiškinti bei pasikalbėti su vietos gyventojais. Įsiplieskė aistros. Gyventojai bijo, kad atsikraustę našlaičiai darys neigiamą poveikį jų rajono vaikams ir įtrauks juos į nusikaltimus. Aiškinome, kad šiuose namuose bus apgyvendinami tik tie našlaičiai, kurie dirbs arba mokysis, kad dirbs auklėtojai, kurie budės visą parą ir prižiūrės tvarką šiuose namuose. Dialogą su gyventojais buvo sunku vesti, kadangi jie visai nenorėjo klausytis mūsų aiškinimų.

Pagalvojau, kad Kaunui labai reikia socialinės programos, kur socialiniai darbuotojai dirbtų su ex-kaliniais, padėtų jiems integruotis į visuomenę, bet neįsivaizduoju, kokia tai galėtų būti vieta, kur galima būtų apgyvendinti šiuos žmones, nes visur būtų sutiktas gyventojų pasipriešinimas.

Grįžusi namo ilgai mąsčiau, koks turėtų būti sukurtas modelis, kad įtraukti bendruomenę, priimant svarbius bendruomenei sprendimus.

Rytoj tarybos posėdyje svarstysime Kauno strateginį planą iki 2015 metų. Neatsitiktinai vienas iš miesto valdymo kokybės gerinimo tikslų šiame plane - skatinti bendruomenės dalyvavimą miesto valdyme. Tik kyla klausimas, ar ateityje tai pavyks įgyvendinti...

Komentarai

Indraja

@ 2005-06-18 22:59:20

manau, kad pavojingesni bendruomenei turetu buti valkataujantys bei enturintys kur gyventi naslaiciai bei ex-kaliniai. apsigyvene tokiuose namuose jie tikrai keltu maziau pavojaus bendruomenei, nes butu aprupininti ir apsirupine, taigi jiems nereiktu verstis nusikalstama veikla ir tuo labaiu traukti i tai kitus. be to, patys naslaiciai, nenoredami prarastai gaunamos paramos, turetu stengtis mokytis, dirbti ir nekelti rupesciu aplinkiniams.
manau, jeigu pavyktu rasti tokiu tyrimu, bendruomene butu galima informuoti apie ivairiu saliu panasia patirti, apgyvendinant naslaicius ir ex-kalinius, ir jos rezultatus.
bendruomenes skatinimas dalyvauti miesto valdyme, is tiesu sunkus uzdavinys. labai daznai zmones yra linke vadovautis bandos jausmu ir net patys neapgalvoje kokios nors idejos, tuoj pat ja neigti, jeigu neigia kaimynas ir kaimyno kaimynas. manau, kad siekiant bendruomens isitraukimo i miesto valdyma, reikia stengtis, kad zmones visada turetu pasirinkima, t.y., vietoj vienos svarstytinos idejos, pateikti jiems iskart dvi alternatyvas tam paciam dalykui. alternatyvu turejimas skatina priimti viena alternatyva, o kita atmesti. tuo paciu zmogus jauciasi labiau prisidedantis prie ideju generavimo, nes jam duodama pasirinkimo laisve, o ne pateikiamas jau sukramtytas produktas, apie kuri jis turi pasakyti, ar jam tai patinka, ar ne.
nezinau, kiek tai imanoma, bet, pavyzdziui, butu galima kazkokiu budu surinkus bendruomenes narius, kartu svarstyti, ar siais metais atitinkamam rajone statom vaiku zaidimo aikstele, ar irengiam dviraciu vaziavo taka.
taip pat gal butu galima daznai lankomose vietose irengti kazka panasaus kaip "skundu ir pageidavimu" knyga, kur zmones galetu reikti savo mintis.

Vardas: