Kauno miesto savivaldybės tarybos narė Loreta Kudarienė

October 2, 2005

Kaip mes maitinsime moksleivius?

@ 19:40 |

Šiandien rytinėje radio laidoje buvo komentuojama kaip Didžioje Britanijoje susirūpinta vaikų maitinimu mokyklose. Atlikti tyrimai rodo, kad vaikams maitinantis mokyklose vien skrudintomis bulvytėmis ir geriant putojančius gėrimus netgi padidėja vaikų agresyvumas, jau nekalbant apie jų sveikatą. Todėl City Borno mokykloje daromas eksperimentas ir duodama gerti tik kava ar kakava, o ne gaivieji gėrimai ir pašalintos iš asortimento skrudintos bulvytės.

Penkdadieniais šios bulvytės išimties tvarka duodamos su žuvimi. Tėvai norėtų, kad būtų priimtas įstatymas, užtikrinantis vaikams teisę gauti sveiką maistą mokyklose. Šiuo metu daugumoje mokyklų maistas gaminamas iš užšaldytų pusfabrikačių. Nutukusių vaikų skaičius per paskutiniuosius dešimt metų patrigubėjo. Greito maisto restoranai ant kiekvieno kampo, vaikai mokyklose net nemokomi gaminti maisto. Mokyklose mažai skiriama lėšų vaikų maitinmui, neseniai tik vyriausybės nutarimu buvo padidinta lėšos skirtos vieno vaiko mitybai nuo 35 pensų iki 50 pensų. Dabar keliamas klausimas, kaip uždrausti reikėtų beverčio maisto reklamą. Kiekviena mokykla turi turėti virtuvę. Taip norėtų švietimo ministerijos atstovai, bet baiminamasi, kad bus patiriamas spaudimas iš gaiviųjų gėrimų gamintojų. Iš kitos pusės nuogastaujama, kad anksčiau mokyklos gaudavo papildomų lėšų iš automatų, kur parduodamas sausas maistas, o įvedus pakeitimus nebūtų papildomų lėšų.

Tokie atgarsiai iš Didžiosios Britanijos. O kaip Lietuvoje ir, konkrečiai Kaune?

2004 m lapkričio mėn. vieno balso persvara Kauno miesto taryboje buvo priimtas nutarimas „Dėl bendrojo lavinimo mokyklų negyvenamų patalpų ir kito ilgalaikio materialiojo turto nuomos moksleivių maitinimui organizuoti“. Socialinių reikalų komitetas siūlė atsižvelgti į mokyklose pravestą apklausą ir nuomoti bei skelbti konkursus tik tose mokyklose, kurios pačios to nori, ir jeigu tai pasiteisins, įvesti ir kitose. Kokia dabar padėti paskelbus konkursą? Kai kuriose mokyklose liko sena tvarka, nes neatsirado norinčių organizuoti maitinimą, dar kiti laimėtojai atsisakė, ir dabar apie 14 mokyklų neturi nuomotojų. Konkursai bus skelbiami pakartotinai. Laimėjusiose konkursus mokyklose maistas pabrango, o kokybė...

Mano nuomone, buvo paskubėta ir padaryta didelė klaida, bet dauguma tarybos narių nenori to pripažinti, o dėl to kenčia mūsų pačių vaikai. Pagrindiniai motyvai pristatant šį klausimą taryboje buvo, kad virtuvių įranga sena ir susidėvėjusi; kad visuomenės sveikatos centras reikalauja įrengti riebalų gaudytuvus, o savivaldybė neturinti pinigų reikalavimams įvykdyti.

Praeitą ketvirtadienį po tarybos posėdžio apsilankiau „Aušros“ gimnazijoje, norėdama papietauti ir išbandyti maisto kokybę. Prie durų pasitiko mokytojai, skųsdamiesi, kad privatiems nuomotojams perėmus maisto organizavimą, pabrango maistas, kad dabar virtuvėje nekepama šviežių bandelių, kad sutrumpėjo valgyklos darbo laikas iki 15 val. Aš suvalgiau šnicelį (daugiau jau nieko nebuvo) ir ryžių sriubą. Sumokėjau 1,9 lito. Viskas buvo atšalę. Skonis... Peržvelgiau virtuvės įrangą, bet nei naujų įrankių, nei naujų puodų nepastebėjau... Gal dar nespėjo įsigyti... Jei turėsiu laiko, reikės apsilankyti ir kitose mokyklose.

Komentarai

eh

@ 2005-10-02 22:39:28

Ar tikrai reikia viską taip sureikšminti?

Iš tikro, per 20 minučių (ar kiek jų skiriama pertraukai), įskaičiuojant eiles prie maisto ir panašiai, niekas nespės normaliai pavalgyti. Todėl tokie populiarūs ir yra pusgaminiai.

Na, bet Lietuvoje maitinimo problemos tikrai ne tokios aktualios, kaip Amerikoje ar Britanijoje...

:))

@ 2005-10-07 11:44:57

kam tie vaikai rupi, realybe tokia - kiekvienas rupinasi savimi, o kitas gali ir dvesti Visur tik ir ziuri kaip is taves lita nusukti, bjauru.

Ingrida

@ 2005-11-13 11:51:25

:))))))))))))))))))

Vardas: