Kauno miesto savivaldybės tarybos narė Loreta Kudarienė

January 29, 2006

Klubo "Civitas"renginys

@ 19:13 |

Sausio 27 dieną dalyvavau Dainavos bendruomenės klubo „Civitas“ renginyje „Vietos savivalda: dabartinė situacija ir kokios mums savivaldos reikia?“ Su susirinkusiais diskutavo teisės instituto direktoriaus pavaduotojas dr. Petras Ragauskas.

Renginio metu buvo kelti klausimai dėl tiesioginių merų ir seniūnų rinkimų. Seniūnijos dabartiniu metu dar neturi atskirų biudžetų. Labai svarbus klausimas – žmonių atstovavimas: ar gali atstovauti žmones bendrijos ir bendruomenė? Savivaldybės tarybos nariai renkami neteritoriniu principu. Šiuo metu artimiausias žmonių atstovas – seniūnas. Bet seniūnas turi per mažai galių.

Pranešėjas palygino savivaldybių formavimo principus užsienyje ir Lietuvoje. Mūsų šalyje labai didelės savivaldybės. Reikėtų mums arba smulkinti savivaldybes arba perleisti daugiau funkcijų seniūnijoms. Įvairiose šalyse vyksta rinkimai į savivaldybes pagal atskirus modelius. Pavyzdžiui, Anglijoje netgi atskiros savivaldybės gali pasirinkti skirtingą rinkimų modelį.

Mano nuomone, Lietuvoje turėtume tiesiogiai rinkti seniūnus, nes dabartiniu metu dažniausiai seniūnai skiriami partiniu principu, nors nėra politinio pasitikėjimo tarnautojai. Pagal dabartinę situaciją laimėjus rinkimus kitoms partijoms, kyla klausimas, ar minėti asmenys turės išeiti iš pareigų, ar pereiti į rinkimus laimėjusią partiją. Tai dažnai atsitinka ir savivaldybės administracijoje dirbantiems skyrių viršininkams. Tiesioginiams mero rinkimams Lietuva dar nesubrendo.

Komentarai

Vardas: