Kauno miesto savivaldybės tarybos narė Loreta Kudarienė

September 17, 2006

Kelionė į Norvegiją

@ 19:05 |

Sveiki!

Ilgai nerašiau, nes buvau išvykusi į Norvegiją. Pernai liepos mėnesį buvo atvykusi Bergeno pagyvenusių žmonių tarybos delegacija į Kauną. Jie domėjosi pagyvenusių žmonių padėtimi Kauno mieste. Vizito metu lankėsi socialinių reikalų komitete, Panemunės senelių namuose, Kauno kartų namuose, Pagyvenusios moters užimtumo centre, švietimo įstaigose. Šįmet Bergeno pagyvenusių žmonių taryba mus pakvietė atsakomajam vizitui. Važiavome 7 žmonės: švietimo skyriaus vedėjas, švietimo darbuotojų kvalifikacijos kėlimo direktorė, Panemunės senelių namų direktorė, Kartų namų direktorė, užsienio ryšių skyriaus vedėjas, vairuotojas ir aš. Keliavome savivaldybės autobusėliu, taigi kelionėje pirmyn ir atgal praleidome 6 dienas, o Bergene prabuvome 3 dienas.

Jau pirmą Bergene buvimo dieną priėmimo savivaldybėje metu norvegai pasakojo, kad pas juos trūksta darbo jėgos, kad žmonių pensijinis amžius yra 67 metai, o praktiškai visi išeina į pensiją 70 metų. Mums pasakius, kad Lietuvoje vyrai išeina į pensiją 62,5, o moterys 60 metų nuvilnijo salėje šypsenos, bet kai aš paaiškinau,kad Lietuvoje moterų vidutinė gyvenimo trukmė 77 metai, o vyrų 67, norvegai surimtėjo. Pagal Norvegijoje veikiančius įstatymus kiekvienoje savivaldybėje veikia pagyvenusių žmonių tarybos, kurios yra kaip patariamasis organas, priimant savivaldybės sprendimus. Tai norvegai daro, suprasdami, kad visuomenė stipriai senėja ir pagyvenusių žmonių skaičius ženkliai didėja. Lietuvoje ši problema dar aštresnė, kadangi didelis jaunų žmonių skaičius emigruoja. Vizito metu man kilo idėja, kad ir Kaune reikėtų įkurti prie savivaldybės pagyvenusių žmonių tarybą. Norvegai daug dėmesio skiria pagyvenusių žmonių sveikatos problemoms. Lankėmės viename kaimo vietovėje, kurioje organizuojamas pagyvenusių žmonių vaikščiojimas su specialiomis lazdomis. Teko ir mums su šiomis lazdomis (panašiomis į slidžių lazdas) pavaikščioti. Šią idėją taip pat galima būtų įgyvendinti mūsuose. Lankėmės senelių namuose. Šiuose namuose susitikome su 9 slaugytojomis iš Lietuvos. Pagal specialią programą 16 savaičių slaugytojos mokėsi norvegų kalbos, po to laikė testus. Jau dabar jos dirba 2 metus ir visos įgavo teisę nuolatinai dirbti Norvegijoje. Man labai buvo liūdna stebėti šį faktą, nes Lietuvoje senelių namuose trūksta slaugytojų, bet ką gali pasiūlyti jaunoms merginoms Lietuvoje, kai Norvegijoje jų atlyginimas maždaug 10 -12 kartų didesnis...

Lankėmės vidurinėje mokykloje, kurioje šalia sveikų vaikų mokosi ir vaikai su negalia. Šių vaikų negalia stipriai išreikšta - tiek fizinė, tiek psichinė. Prie kiekvieno iš jų yra po atskirą auklėtoją, bet jie visi kartų su sveikaisiais valgo bendroje valgykloje, dalyvauja bendruose renginiuose. Tai nuo jaunų dienų pripratina žmones žinoti, kad šalia jų yra neįgalūs žmonėa, kad su jais reikia bendrauti. Taip norvegai integruoja neįgalius žmones į bendruomenę.

Lankėmės Pagyvenusių žmonių dienos centre. Šiuose centruose visas paslaugas 50% apmoka savivaldybė, likusią dalį apsimoka pats žmogus. Lankomasi laisvanoriškumo principo, ne taip kaip pas mus žymimas lankomumas ir skaičiuojamas dienos centro efektyvumo rodiklis.

Norvegai labai šilti ir nuoširdūs žmonės. Na, o apie gamtą net negaliu pakomentuoti. Tiesiog nuostabu!

Komentarai

besar

@ 2006-09-24 20:56:04

Che :) Siuo metu esu Norvegijoje.. Spalio 2-8 dienomis lankysiuos Bergene. Prasilenkeme. Norvegijoje busiu ilgai - iki kitu metu. Zaviuosi sia salimi, mokausi norvegu kalbos, o pagrindine buvimo priezastis - projektas `A workshop in an integrated society`.

Vardas: