Kauno miesto savivaldybės tarybos narė Loreta Kudarienė

August 29, 2012

Ar kartų namuose buriama kortomis?

@ 21:42 |

Ar Kartų namuose buriama kortomis?

Klausimus-"ar buriate kortomis?", "gal jūs gaminate karstus?" -man kelis kartus teko išgirsti telefono ragelyje 1996 metais, kai pradėjau vadovauti Kauno kartų namams. Matyt, žodis "kartų" kažkuo asocijuodavosi žmonėms su žodžiais "kortų" ar "karstų". Tekdavo tuos žmones nuvilti, paaiškinus, kad nei būrimu kortomis, nei karstų gamyba Kauno kartų namai neužsiima.
Taigi,iš tikrųjų, kokia veikla yra vykdoma Kauno kartų namuose?
Tai Kauno m. savivaldybės biudžetinė socialinė įstaiga, po vienu stogu globojanti trijų kartų žmones - senelius ir vienišas mamas su vaikais. Seneliai gyvena nuolatinai, o vienišos mamos su savo vaikais - laikinai, kriziniu savo gyvenimo laikotarpiu, kuomet prieš gimdymą ar po jo neturi nuolatinės gyvenamosios vietos, pinigų pragyvenimui, motinystės įgūdžių, bei artimųjų, kurie galėtų joms padėti. Čia vienišos mamos gali apsigyventi nuo vienerių iki pusantrų metų, o nepilnametės-iki pilnametystės.
Kauno kartų namai buvo įkurti Carito iniciatyva buvusiame "Šilko" darželyje. Kartų namuose pradėjau dirbti savanore, o po to tapau pirmąja šių namų direktore.
Pradžioje aplink pastatą nebuvo tvorų, ir aplinkiniai gyventojai buvo įpratę vaikščioti per Kauno kartų namų kiemą į parduotuves. Teko apsitverti tvorą, ir dėl to pajusti aplinkinių gyventojų pasipriešinimą, todėl sušaukiau kelis gyventojų susirinkimus ir, aiškindama susiklosčiusią padėtį, radau jų supratimą. Susilaukėme ir keistoko vyriškos lyties atstovų dėmesio, manant, kad čia apsigyveno laisvo elgesio merginos. Vyrų dėmesys sumažėjo, įvedus griežtas taisykles, kad mamas gali lankyti tik giminės arba vaikų tėvai, o vakare mamos turi grįžti iki 20 val, negrįžimas naktį buvo netoleruojamas. Tokios taisyklės buvo būtinos, atsižvelgiant ir į vaikų interesus, kad jie būtų laiku pavalgydinti ir laiku užmigdyti.
Aišku, pasitaikydavo ir tokių atvejų, kai reikėdavo kviesti policiją, kuomet jaunikaičiai norėdavo patekti pas mamas per langus. Prisimenu ir kuriozinį atvejį, kai vienas išgėręs jaunuolis bandė lietvamzdžiu patekti į kambarį ir kartu su vamzdžiu nukrito, todėl labai pergyvenau, ar jis nesusižeidė. Buvo atvejis, kai drabužių spintoje radome pasislėpusį jaunuolį. Tokia nelengva buvo Kauno kartų namų pradžia...
Dabar šie Namai sėkmingai dirba ir įgyvendina ne tik motinų, senelių, bet ir kartų bendravimo ir bendradarbiavimo programas. Pastatas tarsi padalintas į dvi dalis - vienoje pusėje gyvena seneliai, kitoje - jaunos mamos. Senelius aptarnauja darbuotojai, o mamos pačios apsiperka, gaminasi maistą, skalbiasi ir prižiūri vaikus. Socialinės darbuotojos pamoko ir padeda. Seneliai, jeigu nori, dalyvauja kartų bendravimo ir bendradarbiavimo programoje - pavaduoja mamas, prižiūrėdami vaikučius, kai jos išeina į parduotuvę ar polikliniką. Buvo ne vienas atvejis, kai seneliai tapo vaikų krikštatėviais.
Viena iš mano įgyvendintų iniciatyvų - dienos centro pagyvenusiems žmonėms įkūrimas Kauno kartų namuose. Dienos centro projektas pilnai pasiteisino ir šiuo metu apie 30 pagyvenusių žmonių, gyvenančių savo namuose kasdien lanko dienos centrą, kuriame turiningai praleidžia laisvalaikį ir praskaidrina savo vienatvę.
Dėkoju likimui, kad teko dirbti pirmąja Kauno kartų namų direktore, suburti gerą kolektyvą ir bendromis pastangomis sėkmingai kurti ir tobulinti šiuos namus. Visi darbuotojai dirbo nuoširdžiai, su dideliu entuziazmu, neskaičiuodami darbo valandų, dažnai netgi savaitgaliais. Vyras man namuose liepdavo pakabinti plakatą -"Apie Kartų namus kalbėti draudžiama"...

Plačiau apie Kauno kartų namus - www.kartunamai.lt

Komentarai

anonimas

@ 2012-09-11 05:05:21

Gerb. Loreta, gal ką žinote,ar planuoja Dainavos vienmandatininkas Kuzminskas susitikti su norinčiais jam padėti gauti balsų toje apygardoje partijos nariais, ypač gyvenančiais ten sąrašo kandidatais.Su pagarba kandidatas Gintautas Serbenta.

4sn54cpt

@ 2016-10-28 07:24:16

It's spooky how clever some ppl are. Thsnka!

Vardas: