Kauno miesto savivaldybės tarybos narė Loreta Kudarienė

June 27, 2004

Senatvė

@ 20:24 |

Šiandien kažkodėl į galvą atplaukė mintis apie senatvę. Prisiminiau, kaip vienas jaunas meno atstovas duodamas interviu „Kauno dienai“ pabrėžė, kad daugiausia jis bijo senatvės. Bet kodėl? Juk kiekvienas amžius gražus savaip... Senatvėje neturėsime jaunatviškos energijos, bet turėsime didžiulę gyvenimo patirtį... Gal mūsuose senatvė yra tokia baisi, nes Lietuvoje vyrauja didelė nepagarba senam žmogui, o ir pensininkai vargsta, negalėdami pragyventi iš savo menkų pensijų... Bet visi mes gimėme ir jeigu nemirsime jaunesniame amžiuje, turėsime sulaukti senatvės.

Tenka pastebėti, kad visuomenė visame pasaulyje labai senėja ir senų žmonių skaičius stipriai didėja.

Lietuvoje gilios tradicijos, kad seni žmonės dažnai gyvena su savo suaugusiais vaikais, jeigu jau nebegali vieni gyventi. Tuo tarpu senelių namuose daugumoje gyvena tie, kurie neturi artimųjų. Po truputį keičiasi žmonių požiūris į senelių namus (anksčiau jie būdavo vadinami „ubagynais“). Iš kitos pusės, yra ribojamas patekimas į senelių namus tiems žmonėms, kurie turi savo vaikų. Pvz. Kauno miesto savivaldybėje patvirtinta tvarka, kad į senelių namus priimami tik tie seni žmonės, kurie neturi vaikų. Išimtys: jeigu vaikai yra invalidai ir negali prižiūrėti savo senų tėvų. Tokios priėmimo taisyklės yra visai logiškos, nes senelio išlaikymas pensionate kainuoja maždaug 1000 litų per mėnesį, o jis pats moka tik 80% nuo savo pensijos, bet ne daugiau 2 bazinių pensijų. Taigi valstybei tenka nemažai primokėti, ir logiška, kad ji turi riboti gyventojų priėmimą.

Bandoma kurti privačius senelių namus, bet Kaune dar tokių nėra. Taigi šiandien, jeigu turtingas kaunietis norėtų apgyvendinti savo tėvus senelių namuose ir sutiktų mokėti pilną kainą, jis negalėtų to padaryti.

Dabar mūsuose populiarėja nauja kultūra pagyvenusiems žmonėms – dienos centrai. Kaune yra dveji priklausantys Kauno m savivaldybei – prie Panemunės senelių namų ir prie Kauno kartų namų. Padedami socialinio darbuotojo, žmonės bendrauja su savo bendraamžiais, klausosi paskaitų, dainuoja, pagal pomėgius lanko įvairius užsiėmimus, važiuoja į įvairias ekskursijas. Aišku, kartais dar sunku išjudinti iš namų pagyvenusius žmones, bet pamažu ši kultūra įgauna pagreitį.

Komentarai

Laura

@ 2005-04-04 11:23:38

Laba diena, norėčiau pasiteirauti kokio dydžio butu maksimali savivaldybės(valstybės)finansinė parama steigiant privačius senelių globos namus NVO įmonei(UAB).Ar būtina dar įsteigti labdaros fondą.

Loreta Kudarienė

@ 2005-04-04 20:15:37

Vienareikšmiškai negalėčiau į tai atsakyti. Šiuo metu NVO yra finansuojamos tik per projektus.Įsigaliojus naujam socialinių paslaugų įstatymui(galvoju, kad jis bus priimtas šiais metais)paslaugos turėtų būti perkamos tiek iš biudžetinių, tiek iš nevyriausybinių organizacijų.

Vardas: