Kauno miesto savivaldybės tarybos narė Loreta Kudarienė

January 13, 2005

Kaip rinksime kandidatus į savivaldybių tarybas?

@ 14:54 |

Nekaip prasidėjo Naujieji Metai - sugedo namuose kompas, taigi dabar sudėtingiau ką Jums parašyti. Sausio mėnesį sūnui sesija, todėl realiai galiu tik vasario mėnesį tikėtis teigiamų pokyčių.

Kauno diena“ pradėjo diskusijas dėl rinkimų tvarkos į kitas savivaldybių tarybas. Savivaldybių tarybų rinkimai įvyks 2006 metų pabaigoje arba 2007 m pirmaisiais mėnesiais. Kai kurie kalbinti piliečiai tvirtina, kad reikėtų tiesiogiai išrinkti atstovus nuo kiekvienos nedidelės bendruomenės, o nekelti kandidatus nuo politinių partijų.

Šiuo metu savivaldybių tarybos renkamos tik proporciniu būdu daugiamandatėse apygardose. Kandidatų sąrašus iškelia partijos. Rinkėjas pasirenka vieną partiją ir pažymi kelis kandidatus iš sąrašo.
Kai kurie politologai siūlo, kad savivaldybių tarybos būtų renkamos mišriu būdu arba gerokai patobulinti proporcinę sistemą. Siūloma elgtis kaip Airijoje. Esmė - rinkėjas gali balsuoti už bet kurį bet kurios partijos kandidatą. Į savivaldybę pateks daugiausiai balsų surinkę kandidatai.

Dar savivaldybė gali būti suskirstyta į kelias ar keliolika apygardų, kiekvienoje jų partijos kelia savo nedidelius kandidatų sąrašus ir į tarybą patenka tie kandidatai, už kuriuos daugiausia balsavo rinkėjų.

Seimo narys L.Sabutis įsitikinęs, kad būtina pagalvoti apie mišrios rinkimų sistemos įdiegimą tarybų lygiu, kaip tai daroma rinkimuose į seimą. Bus išplatinta savivaldybėms anketos, kuriose bus klausiama nuomonės apie esančią rinkimų sistemą.

Z.Vaigausko teigimu, savivaldybių rinkimuose keisti proporcinę sistemą mišria padidintų rinkimų kainą nuo 7-8 milijonų iki 12 - 14 milijonų.

Noriu išgirsti Jūsų nuomonę šiuo klausimu.

Komentarai

besar

@ 2005-01-17 19:50:40

Variantas, kad rinkėjas galėtų pats sudaryti savo sąrašą iš skirtingų partijos kandidatų ar net pasirinkti nepriklausomą partijai kandidatą. Šis būdas leistu išreikšti preferenciją ne partijai, bet asmenybėms.
Proporcinė sistema leidžia į vietos valdžią patekti marginalioms asmenybėms. Prisiminkime 2000 metų rinkimus Kaune, kai Lietuvos laisvės sąjunga sudarė valdančiąją koaliciją. Daugelis rinkėjų iš partijos sąrašo atpažįsta vien tik jos lyderį ir savo balsą atiduoja jam. Gaila, bet taip viskas vyksta.

Vardas: