Kauno miesto savivaldybės tarybos narė Loreta Kudarienė

March 11, 2005

Nepriklausomybės diena

@ 21:24 |

Sveikinu su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 15-osiomis metinėmis!

Labai norėčiau, jog Lietuvoje neatsirastų žmonių, kurie sakytų, kad „prie rusų“ buvo geriau...

Taip, aš irgi augau ir didžiąją gyvenimo dalį praleidau sovietmečio metais. Labai gerai prisimenu, kai pradinėse klasėse draugėms bijojau pasipasakot, kad namuose švenčiame šv.Kalėdas ar šv.Velykas. O taip pat mama - gydytoja buvo kviečiama "ant kilimėlio" pas direktorių, nes lankydavosi bažnyčioje. Jau nebuvo ir ką kalbėti apie tėvelį, kuris dirbo docentu vienoje aukštojoje mokykloje. Jo lankymąsis bažnyčioje būtų iš karto jį pasmerkęs darbo netekimui, nes jaunąją kartą galėjo auklėti tik žmonės nesusipynę su "atgyvenomis". Taigi, aš augau tuo laiku, kai visi buvome mokomi vienaip kalbėti ir elgtis namuose, o kitaip mokykloje ar darbe.

Šiandien girdėjau iš ryto kalbant per radiją buvusį ministrą pirmininką Abišalą, kuris pasakojo, kad jo tėvai ar uošviai dar turi prisikaupę nuo sovietmečio muilo. O aš pagalvojau, kad dar turiu gerą poką karčiųjų pipirų... O istorija tokia: sovietiniais laikais, kai laisvai parduotuvėse negalima buvo nusipirkti mėsos, darbovietėse atveždavo maisto paketus. Juos buvo galima užsisakyti iš anksto. Taigi ką renkiesi: ar kiaulės gabalą, ar vištą? Prie mėsytės būdavo "nagruzka" - pipirai ar lauro lapeliai. Taigi mėsytę suvalgėme, nes paketus galėjome užsisakyti kas savaitę, o pipirai tebestovi...

Labai įdomios būdavo komandiruotės Maskvoje, kai po darbų skubėdavai į GUM ar CUM ieškoti deficitų ne tik savo šeimai, bet ir bendradarbiams, iš kurių gaudavau daugybę užsakymų prieš vykstant į komandiruotę... Be to, visada stengdavausi dar parsivežti citrinų (bananų tai net ir Maskvoje nebūdavo). Aplankydavau būtinai ir "Detskij Mir", kur stovėdavau didžiulėse eilėse, pirkdama sūnui aprangos ar rūbų deficitų. Pirkdavome viską ateičiai, nes Lietuvoje importinių prekių iš viso nebuvo.

Džiaugiuosi, kad dabar galime gyventi laisvoje Lietuvoje.

Komentarai

Napalys

@ 2005-03-11 22:38:42

Nuoširdžiai sveikinu Jus, gerb. Loreta, su Kovo 11-taja Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena!

Mindaugas

@ 2005-03-12 21:20:00

jo - planines ekonomikos absurdai...dziausgiuosi, kad man ju neteko patirti. gal tik atminty vos keletas vaizdiniu istrige nuo vaikystes: stovi miestelio mesineje nerealaus ilgumo eileje, bandydamas "slapiankes" gauti. tada man atrode, kad pardavejos miestelyje - pacios gerbiamiausios ir svarbiausios personos. (juk neretai tik nuo ju priklausydavo liks tau geresnis mesos gabalelis ar ne)
dabar situacija parodoksliai atvirkscia - pardavejai tik ir stengiasi kiek tik beimanydami kazka tau isiulyti, pataikauti tau (kiek ne tau, bet tavo piniginei). mes kiekvienas siandien tampame reklamos aukomis, kuriu pasekoje itin sparciais tempais kuriasi vartotojiska visuomene. tai nera gerai, bet bent jau zmogui paliekama rinktis, taciau ypac subtiliai ir profesionaliai sukurtos reklamos tiesiog iteigia, kad be sio ar ano - tu negali gyventi, kad tavo gyvenimas nepilnavertis, o viskas klosis kuo puikiausiai, jei tu isigysi kaip tik ta ar ana. mes net nezinome kaip daznai pakliuname i "25-ojo kadro " itaigos ir itakos sfera.
anksciau - buvo pinigu, bet nebuvo ka pirkti - dabar del dideles turtines nelygybes - Lietuvoje beveik visiskai nera viduriniojo sluoksnio, o skurstanciuju skaicius auga kaip ant mieliu. taigi rinka tau siulo pacius fantastiskiausius produktus ir paslaugas, kuriu neseniai net pati lakiausia vaizduote negalejo sufanatazuoti, kad taip imanoma - taciau perkamoji galia tera tokia, kad tik ant juodos duonos ir krupu teuztenka.
ES neispres visu musu problemu, jei ju spresti nesiimsime patys. kodel siandien valdzia uzsiima tautos cirkinimo klausimais, nesiimdama konstruktyviu darbu? - kodel prisibijoma ivesti taip visuomenei padesianciu progresyviniu mokesciu? - atsakymas turbut aiskus - tai neparanku paciai valdziai, nes politika panaseja ne i visuomeninu interesu gynima, bet virsu ima asmenines-individualistines atskiru politiku ambicijos, kurios reikalingos savo gerbuviui pakelti. Tai labai prastas pavyzdys auganciai kartai, kuri (tokiai kaip mano) jau beveik neprisimena sovietmecio palikimo, nekalbant apie tu laiku asmenini patyrima ir galetu formuotis siuolaikiskai, taciau vargu ar tai imanoma, matant tokius valdzios pavyzdzius. turbut ne viena karta dar pasikeis, kol isgys nuo anu laiku sugadinto mentaliteto.
Tik samoningumas bei visu bendras noras ir pastangos gali padeti greiciau pasalinti sovietmecio mentalitetini palikima.

Loreta Kudarienė

@ 2005-03-13 20:12:55

gerb. Mindaugai!
Aš taip pat "už" progresyvinius mokesčius. Pritariu, kad Lietuvoje nėra viduriniojo sluoksnio, o juo, mano manymu ,turėtų tapti inteligentija. Deja, nei mokytojų, nei gydytojų, nei socialinių darbuotojų ir kt. atlyginimai neatitinka viduriniojo sluoksnio atlyginimų.

Vardas: